tekst alternatywny

Substancje spalające tłuszcz

Substancje spalające tłuszcz

Substancje spalające tłuszcz

Nie tylko w aptekach można znaleźć dostęp do profesjonalnych składników, które jako suplementy diety są w stanie pomóc nam w zrzuceniu nadwagi. Takie substancje znajdują się przede wszystkim w naszym pożywieniu i dzięki nim jest możliwe zamienienie tłuszczu w energię, poprzez jego rozłożenie. Do takich składników należą przede wszystkim witaminy, hormony, enzymy i białka, gdyż uczestniczą w procesie spalania tłuszczu. Aby uaktywnić na przykład działanie hormonu redukującego tłuszcz, należy sięgnąć po witaminę C, naturalnie zawartej w wielu owocach oraz warzywach. W sytuacjach stresowych wytwarzana jest dzięki niej noradrenalina, która przekształca tłuszcz w potrzebną energię, np. do ucieczki czy obrony.

Piekarnia Internetowa

Trzeba jednak pamiętać, że połykanie witaminy C w tabletkach nie ma sensu, gdyż jej nadmiar usuwany jest wraz z moczem. W przypadku sportowców, którzy nie mogą sobie pozwolić na osłabienie tkanki mięśniowej poprzez jej nadmierne otłuszczenie, poleca się im połykanie substancji zwanej L-karnityną w formie kapsułek, ponieważ organizm samoczynnie nie jest w stanie wytworzyć odpowiednich jej ilości. Można również L-karnitynę dostarczyć wraz z pożywieniem, a więc jedząc takie produkty, jak: przetwory mleczne oraz mięsne: drób, szynka, baranina i jagnięcina. L-karnityna bowiem, szczególnie w połączeniu z choliną oraz witaminą C, to prawdziwy pogromca tłuszczu, który sprawia, że zostaje on niemal w całości zamieniony na energię, dzięki czemu organizm go nie odkłada. Poza tym substancja ta przyczynia się do szybszego usunięcia z ustroju wszystkich „resztek” po spaleniu owego tłuszczu, które gdzieś w środku „zalegają”. Niedobór L-karnityny powoduje zmniejszenie sprawności serca i niedotlenienie go.

Jeśli chodzi zaś o cholinę, należy ona do grupy witamin B i wchodzi w skład powłoki ochronnej wszystkich komórek mózgowych i nerwowych. Gdy jej brakuje, prowadzi to do rozkładu cholesterolu, co przyczynia się do zablokowania swobodnego przepływu substancji spalających tłuszcz do komórek tłuszczowych. Cholina znajduje się w wątróbce, mięsie, żółtkach jaj, kalafiorze i w produktach sojowych.

Innym cennym składnikiem jest metionina, która jest aminokwasem, i wraz z choliną i niektórymi witaminami grupy B nie dopuszczają tłuszczu do komórek. Znaczne ilości metioniny znajdują się w: jajkach, mięsie, drobiu, wątróbce, rybach, produktach sojowych, w serze, jogurtach oraz soczewicy.

Bardzo ciekawą substancją jest tauryna, której niedobór, szczególnie w przypadku kobiet, jest przyczyną ich częstej nadwagi. Tauryna jest bowiem potrzebna przysadce mózgowej w momencie produkcji przez nią hormonu wzrostu, który głównie uaktywnia się podczas nocy. Hormon wzrostu zatem przyczynia się do rozkładu tłuszczu w organizmie, a więc również do utraty wagi. Tauryna znajduje się w mięsie, wątróbce i skorupiakach (np. ostrygi, małże i kraby).

Oleje roślinne zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe, do których zalicza się kwas linolowy, który odpowiedzialny jest za „opiekę” nad błonami śluzowymi jelit. Jeśli są one zdrowe, zatrzymują znaczną ilość tłuszczów podczas ich transportu, a te natychmiast zamieniane są na energię. Oprócz tego kwas linolowy w sposób naturalny obniża stężenie trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Kwas linolowy zawiera siemię lniane oraz oleje roślinne tłoczone „na zimno”, a także mniejsze ilości tej substancji są w mięsie.

Piekarnia Internetowa