Dieta antywrzodowa
Ci, którzy mają chorobę wrzodową dobrze wiedzą, jakie to jest bolesne. Ma się wtedy nierzadko wrażenie, jakby w środku coś się paliło, gniotło albo kurczyło. Wrzód najczęściej dopada żołądek i dwunastnicę, ponieważ tam oddziaływuje najsilniej kwas solny, będący składnikiem soku żołądkowego, który doprowadza do wytworzenia na ścianach tych narządów mniejszych bądź większych ranek, które mogą krwawić.
Ponieważ krew ta dostaje się do stolca, albo pojawia się w wymiocinach, w związku z czym może to doprowadzić do anemii. Ból można na jakiś czas załagodzić, pijąc mleko. Typowe objawy dla choroby wrzodowej to częste wymioty, brak apetytu i wzdęcia.
Przyczyny wytworzenia się wrzodów:
- mocne środki farmakologiczne i przeciwbólowe
- ciężkie przebyte choroby
- bakteria Helicobacter, która osadza się na ścianie żołądka
- stres
- palenie papierosów
- picie alkoholu
- używanie zbyt ostrych przypraw
- jedzenie zbyt obfitych posiłków
- pośpiech podczas konsumpcji
- jedzenie ze wspólnego talerza czy sztućców
- jedzenie potraw zbyt gorących lub zbyt zimnych
- nieregularne pory jadania posiłków
Zamów indywidualną dietę antywrzodową, inną i zostaw swą opinię:
Chcę dietę!
Koszt diety: Niski
Produkty zabronione: 1. ciasta kruche, keksy, makowiec, pączki, torty; 2. mocna kawa i herbata; 3. napoje alkoholowe i gazowane; 4. desery z czekoladą, orzechami i dużą ilością cukru; 5. mięsa smażone, duszone i pieczone w sposób konwencjonalny; 6. rosół, zupy na wywarach z mięsa lub kości, rybne i z przeciwwskazanych warzyw; 7. ocet, pieprz, musztarda, papryka, chrzan, kostki bulionowe; 8. chałwa, czekolada, słodycze zawierające tłuszcz, kakao i orzechy; 9. groch, fasola, bób, soczewica; 10. owoce surowe, suszone; 11. wszystkie odmiany kapusty, ogórki, rzodkiewki, rzepa, papryka, szczaw, cebula, grzyby; 12. kwaśna śmietana, smalec, słonina; 13. frytki, pyzy, placki ziemniaczane; 14. tłuste mięsa, wędliny i ryby; 15. jaja gotowane na twardo
Lista produktów na podstawie strony twojadieta.info